poniedziałek, 3 maja 2010

STARTUJEMY !


Witajcie !

Rozpoczynamy cykl newsów. Kolejno pojawiające się posty będą dotyczyć anatomii funkcjonalnej stawów i mięśni. W tym miejscu będziemy Wam również przekazywać na bieżąco info o aktualnych sprawach i planowanych szkoleniach.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony
www.szkoleniarehabilitacja.pl

Serdecznie zapraszamy

Opolskie Stowarzyszenie Rehabilitacji
Neurologicznej i Funkcjonalnej



InfoNews / Moduł 1 / Post 1

Głównym mięśniem odpowiedzialnym za odwodzenie w stawie biodrowym jest m. pośladkowy średni (1)(rys. 1). Przekrój poprzeczny tego mięśnia to 40cm2 a możliwy skurcz 11cm. Jest w stanie wyprodukować siłę stanowiącą równowartość 16kg. Praca tego mięśnia jest bardzo skuteczna ponieważ jest położony prostopadle do ramienia dźwigni OT. Mięsień ten jest również niezbędny przy poprzecznej stabilizacji miednicy we współpracy z m. pośladkowym małym.


Rys. 1. źródło - Kapandji I.A.: The Physiology of the Joints

Kolejnym mięśniem odwodzący jest m. pośladkowy mały (2)(rys. 2). Jego przekrój poprzeczny to 15cm2 a możliwy kurcz 11cm. Siła jego odpowiada ok. jednej trzeciej siły dostarczanej przez m. pośladkowy średni.


Rys. 2. źródło - Kapandji I.A.: The Physiology of the Joints


Mięsień napinacz powięzi szerokiej (3) pełni optymalnie pełni swoją funkcję jako odwodziciel przy w wyprostowanym stawie biodrowym (rys. 2). Jego siał stanowi ok. połowę siły m. pośladkowego średniego przy dużo dłuższej dźwigni jaką tworzy. Jest także ważnym stabilizatorem miednicy.

Mięsień pośladkowy wielki (4)
dostarcza odwodzenia tylko dzięki swoim górnym włóknom (zdecydowana większość jego włókien bierze udział w przywodzeniu) i włóknom powierzchownym które formują część zwaną „deltoid of the hip” (rys. 2).

Mięśniem dostarczającym odwodzenie jest również położony głęboko m. gruszkowaty (5)
(rys. 2).

Grupa mięśni leżących do przodu od płaszczyzny czołowej biegnącej przez środek stawu biodrowego tj. m. napinacz powięzi szerokiej, przednie włókna m. pośladkowego średniego i większość włókien m. pośladkowego małego bez względu na to czy działają w pojedynkę czy asystują sobie w działaniu dostarczają odwodzenie-wyprost-wewnętrzną rotację (rys. 3).



Rys. 3. źródło - Kapandji I.A.: The Physiology of the Joints

Drugą grupę leżącą do tyły od płaszczyzny czołowej biegnącej przez środek stawu biodrowego tworzą tylne włókna mm. pośladkowych (średniego i małego) i włókna odpowiedzialne za odwodzenie z m. pośladkowego wielkiego dostarczając odwodzenie-wyprost-zewnętrzną rotację (rys. 4).


Rys. 4. źródło - Kapandji I.A.: The Physiology of the Joints

Aby uzyskać czyste odwodzenie, bez żadnych dodatkowych ruchów, te dwie grupy mięśni muszą działać jako balansująca się para agonistów i antagonistów (rys. 5).



Rys. 5. źródło - Kapandji I.A.: The Physiology of the Joints